Do czego potrzebne są azotany w akwarium?
Jeśli dopiero zakładasz swoje pierwsze akwarium jest kilka rzeczy, o których koniecznie trzeba pamiętać jeszcze zanim wpuści się ryby do zbiornika. Jedną z nich jest przeprowadzenie pełnego cyklu azotowego, który doprowadza do powstania azotanów. Jak wygląda proces i co następnie dzieje się z jego produktami?
Cykl azotowy – czy wszystkie pochodne azotu są niebezpieczne dla ryb?
Pierwszą z substancji z całego łańcucha, która pojawia się w akwarium, jest amoniak. To substancja skrajnie niebezpieczna dla życia w akwarium. Z pomocą bakterii żyjących w wodzie jest on rozkładany na NH3 i NH4, następnie na azotyny i w końcowym etapie na nieszkodliwe w małym stężeniu azotany.
Azotany oprócz bycia substancją niezagrażającą zwierzętom, są również bardzo ważne dla roślin, dla których stanowią pożywkę. W ten sposób następuje usuwanie azotanów z akwarium. Kiedy uda się już przejść do ostatniej fazy cyklu, można wprowadzić do zbiornika ryby. Później należy nieustannie przeprowadzać testy na azotany w wodzie, aby dbać o ich odpowiednie stężenie. Zbyt mała ich ilość spowoduje zahamowanie wzrostu roślin, jeśli będzie go z kolei zbyt dużo, pojawią się w dużej ilości glony.